Back to Top
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Housing material | Plastic |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Width | 25.4 mm (0.99 ") |
| Depth | 120.9 mm (4.72 ") |
| Height | 11.68 mm (0.46 ") |
| Weight | 34 g (0.07 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual |
| HDMI, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.