Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN |
| Card reader integrated |
| Brand compatibility | Universal |
| Maximum analog resolution | 2048 x 1280 pixels |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| UASP support |
| Power source type | USB |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 40 mm (1.56 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 39 g (0.09 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 113 g |
| Chipset | VIA/VLI - VL100, VIA/VLI - VL210, NXP - PTN3355 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
