Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 300 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 72 mm |
| Product colour | Grey |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Maximum roll diameter | 83 mm |
| Supported paper width | 58/80 mm |
| Ethernet LAN |
| Flash memory | 4 MB |
| Power consumption | 1800 mA |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Certification | UL, C-UL, TüV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost |
| Compatible operating systems | Windows 8.1 Windows XP Windows Vista Windows 7 Windows Server 2008 Windows XP Embedded POS Ready 2009 OPOS JavaPOS Linux Mac OS X iOS Android Blackberry |
| Width | 142 mm (5.54 ") |
| Depth | 202 mm (7.88 ") |
| Height | 132 mm (5.15 ") |
| Weight | 1720 g (3.79 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.