Back to Top
| Print technology | Thermal |
| Type | POS printer |
| Print speed | 28 ppm |
| Character size | 12 x 24 mm |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Product colour | Black |
| Media thickness | 0.085 mm |
| Built-in barcodes | MaxiCode, PDF417 |
| Case colour | Black |
| Colour |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Connectivity technology | Wired |
| AC input voltage | 120 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Certification | UL, C-UL, TüV, FCC, VCCI, EN55022, CE |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac compatibility |
| Width | 142 mm (5.54 ") |
| Depth | 204 mm (7.96 ") |
| Height | 132 mm (5.15 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.