Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Auto-sensing | |
| 10G support |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Y |
| Safety | IP50 |
| Certification | RoHS |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 45 mm (1.76 ") |
| Depth | 78 mm (3.04 ") |
| Height | 90 mm (3.51 ") |
| Weight | 300 g (0.66 lbs) |
| Package width | 139.7 mm |
| Package depth | 165.1 mm |
| Package height | 57.15 mm |
| Package weight | 396.8 g |
| Input voltage | 9 - 48 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.