Back to Top
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Broadcast storm control | |
| 10G support | |
| Port mirroring | |
| Flow control support | |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol |
| Throughput | 1488000 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 16 |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE‑LX,1000BASE‑SX |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 19U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power, Status |
| Certification | CE, FCC |
| Packet buffer memory | 1.3 MB |
| Power consumption (typical) | 15.4 W |
| Power consumption (max) | 130 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy Star certified |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 3300 g (7.28 lbs) |
| Manual | |
| Quick start guide | |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
