Back to Top
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-FX,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 1488000 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 148800 pps |
| Packet forwarding rate (10 Mbps) | 14880 pps |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Alarm, Link, Power |
| DIN rail mounting | |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Wall mountable | |
| Safety | EN60950-1 |
| Certification | RoHS, FCC 15 B, UL60950-1 2 Ed./CSA C22.2 # 60950-1-07 2 Ed.; CE (EMI): EN55022 A, FCC 15 A; CE (EMS): EN61000-4-2 (ESD), EN61000-4-3 (RS), EN61000-4-4 (EFT), EN61000-4-5 (Surge), EN61000-4-6 (CS); IEC60068-2-27; IEC60068-2-6 |
| Auto-negotiation | |
| Packet buffer memory | 1 MB |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 3.36 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power protection features | Reverse polarity |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 26.1 mm (1.02 ") |
| Depth | 94.9 mm (3.7 ") |
| Height | 144.3 mm (5.63 ") |
| Weight | 410 g (0.9 lbs) |
| Terminal block port | |
| Input voltage | 12 - 48 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.