Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2+ |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames | 9216 |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC Part 15, Class A |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 221 mm (8.62 ") |
| Depth | 134 mm (5.23 ") |
| Height | 38.1 mm (1.49 ") |
| Weight | 1400 g (3.09 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.