Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| MAC address table | 16000 entries |
| Maximum data transfer rate | 2 Gbit/s |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC Class A, CE Class A, ICES-003, VCCI Class A, C-Tick, BSMI |
| Mean time between failures (MTBF) | 236739 h |
| Power consumption (typical) | 16.81 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 210 mm (8.19 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2900 g (6.39 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
