Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| SFP/SFP+ slots quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1s, IEEE 802.1W, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Flow control support | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Stackable | |
| Certification | UL 1950 FCC/EN55022 Class A VCCI Class A C-Tick EN60950 (TUV) EN55024 CE |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| Flash memory | 2 MB |
| Internal memory | 8 MB |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Weight | 2380 g (5.25 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 352 x 256 x 43.2 mm |
| Packet transfer speed | 1488000 pps |
| Power requirements | 100-240V AC, 50/60Hz |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.