Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Traffic shaping |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Broadcast storm control | |
| Flow control support |
| MAC address table | 2000 entries |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Multicast support |
| Fiber optic connector | MiniGBIC |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Link, PoE, Power |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| DIN rail mounting | |
| Certification | UL508/CSA C22, EN61010-1, CE, FCC 15, CISPR22 (EN55022) A IEC60068-2-6, -27, -32 |
| Mean time between failures (MTBF) | 568430 h |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) voltage range | 48 - 53 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 29 mm (1.13 ") |
| Depth | 107 mm (4.17 ") |
| Height | 139 mm (5.42 ") |
| Weight | 375 g (0.83 lbs) |
| Input voltage | 12 - 58 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.