Back to Top
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-T,10BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Auto-sensing |
| Throughput | 1.488 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | Activity, Link, PoE |
| Certification | FCC Class A, CE, UL, CB |
| Power consumption (typical) | 17.65 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 12 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 12 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2758 g (6.08 lbs) |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.