Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2+ |
| System event log | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Web-based management | |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| ARP inspection |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Broadcast storm control | |
| Flow control support | |
| Spanning tree protocol | |
| Port mirroring | |
| Rate limiting | |
| Link aggregation | |
| 10G support |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Forwarding rate | 130.9 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP server |
| MAC address filtering | |
| SSH/SSL support | |
| Access Control List (ACL) | |
| BPDU filtering/protection | |
| IGMP snooping | |
| IP-MAC-Port binding | |
| Static port security | |
| Authentication | Auto VLAN, Guest VLAN |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Flash memory | 32 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 48 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 500 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 2169.2 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 330 mm (12.87 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Quick start guide | |
| Cables included | AC |
| AC | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.