Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 80 mm |
| Supported processor sockets | Socket SP3, Socket TR4, Socket sTRX4, Socket sWRX8 |
| Rotational speed (min) | 2400 RPM |
| Rotational speed (max) | 8000 RPM |
| Noise level (low speed) | 25.63 dB |
| Noise level (high speed) | 64.4 dB |
| Maximum airflow | 115.61 cfm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Dual ball bearing |
| Number of fan blades | 9 |
| Fan thickness | 38 mm |
| Number of speeds | 3 |
| Number of heat pipes | 4 |
| Mean time between failures (MTBF) | 70000 h |
| Material | Aluminium, Copper |
| Radiator material | Aluminum |
| Product colour | Grey |
| Power consumption (typical) | 280 W |
| Voltage | 12 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 82 mm (3.2 ") |
| Depth | 119 mm (4.64 ") |
| Height | 110 mm (4.29 ") |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 80 x 80 x 38 mm |
| Screws included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.