Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 80 mm |
| Rotational speed (min) | 2000 RPM |
| Rotational speed (max) | 8700 RPM |
| Noise level (low speed) | 23.3 dB |
| Noise level (high speed) | 62.2 dB |
| Minimum airflow | 5.59 cfm |
| Maximum airflow | 26.25 cfm |
| Minimum air pressure | 3.69 mmH2O |
| Maximum air pressure | 89.8 mmH2O |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan thickness | 13 mm |
| Product colour | Black |
| Radiator material | Copper |
| Rated voltage | 12 V |
| Width | 110 mm (4.29 ") |
| Depth | 85 mm (3.32 ") |
| Height | 27.3 mm (1.06 ") |
| Weight | 416 g (0.92 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 80 x 80 x 13 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.