Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| Jumbo frames | 9000 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Product colour | Grey, Red |
| LED indicators | Y |
| Auto-negotiation |
| Width | 84.6 mm (3.3 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 20.5 mm (0.8 ") |
| Weight | 89 g (0.2 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
