Back to Top
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 30 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Maximum print height | 18 mm |
| Maximum printing width | 24 mm |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi |
| Maximum label length | 1000 m |
| Maximum label width | 24 mm |
| Autocutter |
| Tape type | HSE/TZe |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 39, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 COMPOSITE, GS1 DataBar, GS1-128, ISBN-2, ISBN-5, ITF-25, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 12 |
| Tape cutting | Automatic |
| Image formats supported | BMP, JPG, TIF |
| Product colour | Black |
| Energy Star certified | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | BA-E001 |
| Auto power off |
| Width | 78 mm (3.04 ") |
| Depth | 152 mm (5.93 ") |
| Height | 143 mm (5.58 ") |
| Weight | 800 g (1.76 lbs) |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Bundled software | P-touch Editor Lite |
| AC adapter included | |
| Carrying case | |
| Cables included | USB |
| Quick start guide |
| Label type | 3.5, 6, 9, 12, 18, 24 mm |
| Number of frames | 154 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
