Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 180 x 360 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum print height | 18 mm |
| Maximum printing width | 24 mm |
| Display | No |
| Bluetooth | |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Wi-Fi | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Autocutter | |
| Maximum label length | 0.5 m |
| Tape type | TZe |
| Mobile operating systems supported | Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.1, Android 7.1.2, iOS, iOS 10.0, iOS 11.0 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off |
| Cutter | |
| Tape width | 24 mm |
| Width | 128 mm (4.99 ") |
| Depth | 67 mm (2.61 ") |
| Height | 128 mm (4.99 ") |
| Weight | 670 g (1.48 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 1200 g |
| Manual | |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
