Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 180 x 360 DPI |
| Print speed | 30 mm/sec |
| Maximum printing width | 18 mm |
| Display | N |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | |
| Optional connectivity | Near Field Communication (NFC) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Internal memory | 6 MB |
| Autocutter |
| Tape type | TZe |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, EAP-FAST, EAP-TLS, EAP-TTLS, PEAP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Energy Star certified |
| Tape width | 24 mm |
| Width | 78 mm (3.04 ") |
| Depth | 152 mm (5.93 ") |
| Height | 143 mm (5.58 ") |
| Weight | 820 g (1.81 lbs) |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | |
| Batteries included | |
| AC adapter included | |
| Carrying case |
| Power supply type | AD-E001 |
| Emulations | Raster, ESC/P, AirPrint |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
