Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 600 DPI |
| Print speed | 93 lpm |
| Print speed | 148 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Date & time printing | |
| Text alignment | Right, Center, Left |
| Maximum printing width | 60.96 mm |
| Printing colours | Black, Red |
| Standard printer languages | Raster_P |
| Maximum print height | 58 mm |
| Minimum print length | 1000 mm |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Connectivity technology | Wired |
| Autocutter | |
| Maximum label length | 1 m |
| Maximum label width | 62 mm |
| Tape type | DK |
| Number of styles | 8 |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1-128, ISBN-2, ISBN-5, ITF-25, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Tape size detection | |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, HUN, ITA, JPN, NOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Number of languages | 18 |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Plastic |
| Energy Star certified | |
| Auto power off |
| PC connection | USB 2.0 |
| Width | 125 mm (4.88 ") |
| Depth | 213 mm (8.31 ") |
| Height | 142 mm (5.54 ") |
| Weight | 1150 g (2.54 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package weight | 2090 g |
| Manual | |
| Cartridge(s) included | |
| Bundled software | P-touch Editor Lite P-touch Editor 5 P-touch Address Book |
| Cartridges quantity | 2 pc(s) |
| Warranty card | |
| Cables included | USB |
| Drivers included | |
| Quick start guide |
| Number of frames | 126 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
