Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 30 mm/sec |
| Maximum print height | 15.8 mm |
| Maximum printing width | 18 mm |
| Display | LCD |
| Colour display | |
| Display resolution | 320 x 120 pixels |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Tape type | TZe |
| Tape cutting | Manual |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AA |
| Tape width | 18 mm |
| Width | 187 mm (7.29 ") |
| Depth | 178 mm (6.94 ") |
| Height | 72 mm (2.81 ") |
| Weight | 770 g (1.7 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Package width | 355 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 329 mm |
| Package weight | 2660 g |
| 128 | |
| Buttons | |
| Y | |
| CRO, CZE, DAN, DEU, ENG, FRE, HUN, NOR, POL, POR, SLK, SLV, TUR |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
