Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 600 DPI |
| Print speed | 110 lpm |
| Print speed | 176 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Rotated printing | |
| Maximum printing width | 58 mm |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN |
| Flash memory | 6 MB |
| Maximum label width | 62 mm |
| Autocutter | |
| Maximum label length | 4 m |
| Tape type | DK |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Limited, GS1-128, ISBN-2, ISBN-5, ITF-25, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 5 |
| Tape size detection |
| Product colour | Black, White |
| Auto power off | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Width | 125 mm (4.88 ") |
| Depth | 234 mm (9.13 ") |
| Height | 145 mm (5.66 ") |
| Weight | 1120 g (2.47 lbs) |
| Y | |
| ESC P, Raster_P |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
