Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 180 x 360 DPI |
| Print speed | 30 mm/sec |
| Maximum printing width | 24 mm |
| Display | LCD |
| Colour display |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Autocutter |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Black |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery type | AA |
| Auto power off |
| Width | 203.2 mm (7.92 ") |
| Depth | 177.8 mm (6.93 ") |
| Height | 76.2 mm (2.97 ") |
| Weight | 2200 g (4.85 lbs) |
| Package width | 152.4 mm |
| Package depth | 355.6 mm |
| Package height | 330.2 mm |
| Package weight | 6970 g |
| Cables included | AC, USB |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
