Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 600 DPI |
| Print speed | 110 lpm |
| Print speed | 176 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Rotated printing | |
| Date & time printing | |
| Text alignment | Center, Left |
| Printing colours | Black, Red |
| Standard printer languages | ESC P, Raster_P |
| Maximum print height | 58 mm |
| Minimum print length | 1000 mm |
| Ethernet LAN | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| Wi-Fi Direct | |
| Wi-Fi | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Label memory | 99 label(s) |
| Flash memory | 6 MB |
| Maximum label length | 4 m |
| Maximum label width | 62 mm |
| Autocutter |
| Tape type | DK |
| Number of styles | 8 |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Limited, GS1-128, ISBN-2, ISBN-5, ITF-25, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 5 |
| Tape size detection | |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, HUN, ITA, JPN, NOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Security algorithms | AES, EAP-FAST, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, PEAP, TKIP, WEP, WPA-PSK, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Number of languages | 18 |
| Product colour | Black, White |
| Housing material | Plastic |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Energy Star certified | |
| Auto power off | |
| Rechargeable |
| Width | 125 mm (4.88 ") |
| Depth | 234 mm (9.13 ") |
| Height | 145 mm (5.66 ") |
| Weight | 1120 g (2.47 lbs) |
| Linux operating systems supported | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Package width | 298 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package weight | 2660 g |
| Manual | |
| Drivers included | |
| Warranty card | |
| Cables included | AC, USB |
| AC adapter included | |
| Quick start guide | |
| Bundled software | P-touch Editor Lite P-touch Editor 5 P-touch Editor Lite LAN P-touch Address Book BR Admin Light |
| Number of frames | 126 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
