Back to Top
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| DECT connectable | |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 50 - 18000 Hz |
| Impedance | 90 Ω |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Control unit type | In-line control unit |
| External control unit interface | USB |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
