Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Dolby technologies | Dolby Atmos |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | |
| RF connectivity | |
| Wireless range | 20 m |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 38 Ω |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Detachable microphone | |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid microphone |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery operated | |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging source | USB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Mobile operating systems supported | iOS 13.4, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iPadOS |
| Weight | 273 g (0.6 lbs) |
| Audio adapters included | USB |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Box contents |
| Continuous audio playback time | 16 h |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
