Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Colour name | Carbon Black |
| Operating keys | Answer/end call |
| Optimized for | Webex |
| Protection features | Shock resistant |
| Works with Apple Siri | |
| Works with the Google Assistant | |
| Works with Microsoft Cortana |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 65 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Noise canceling |
| Microphone input impedance | 32 Ω |
| Microphone noise-canceling | |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone mute |
| Battery recharge time | 2.2 h |
| Quick charge | |
| Talk time | 23 h |
| Weight | 120 g (0.26 lbs) |
| Charging stand | Y |
| Cables included | USB Type-A |
| Packaging content |
| Package width | 245.99999999902 mm |
| Package depth | 351.99999999859 mm |
| Package height | 68.999999999724 mm |
| Package weight | 1099.81 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Travel case |
| Continuous audio playback time | 45 h |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Country of origin | China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
