Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Answer/end call, Bluetooth pairing, Mute, Volume +, Volume - |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wireless range | 50 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Sound pressure level (max) | 102 dB |
| Noise-canceling | |
| Microphone mute |
| Control type | Buttons |
| Battery operated | |
| Battery capacity | 350 mAh |
| Quick charge | |
| Talk time | 24 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery recharge time | 1.6 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 1200 h |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Weight | 122 g (0.27 lbs) |
| Audio adapters included | USB |
| Carrying case |
| LED indicators | Y |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Continuous audio playback time | 47 h |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.