Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| MIB support | Y |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| Reset button | |
| Web-based management |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 20 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Cable types supported | Cat5e |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Policy-based routing | |
| Rate limiting | |
| IGMP proxy | |
| Broadcast storm control | |
| Spanning tree protocol | |
| Port mirroring | |
| QinQ implementation | Selective QinQ |
| Link aggregation | |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| Switching capacity | 480 Gbit/s |
| MAC address table | 16000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Static route | |
| Number of static routes | 990 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP auto-config, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Access Control List (ACL) | |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| DoS attack prevention | |
| SSH/SSL support | |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP snooping | |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| Access Control List (ACL) rules | 1024 |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Rack mounting | |
| Product colour | Grey |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Internal memory | 1000 MB |
| Plug and Play | |
| Flash memory | 512 MB |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Plug type | Type C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 445 mm (17.36 ") |
| Depth | 350 mm (13.65 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 4150 g (9.15 lbs) |
| Package width | 390.14 mm |
| Package depth | 539.196 mm |
| Package height | 103.69 mm |
| Package weight | 5520 g |
| Country of origin | China |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
