Back to Top
48 x GE RJ45, 4 x 10GE SFP+, 1 x RJ-45 Console, 1RU, 176 Gbps, 260 Mpps, 512 MB DDR3, PoE, 370W, 4.68 kg
It is a Layer 2+ management switch with 48 GE ports, 4 SFP+ ports, and 1 RJ45 console. The switch is rack-mountable and has a 1 RU form factor. The switch also has a dedicated management 10/100 port and an RJ-45 serial console port. The switch supports Power over Ethernet (PoE+) and has a power consumption of 740 W.
The switch is ideal for SD-Branch deployments and offers built-in foundation for zero-trust network access (ZTNA) and secure access service edge (SASE).
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 48 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Throughput | 260 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) rules | 768 |
| Access Control List (ACL) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 87660 h |
| Power consumption (typical) | 893.5 W |
| Power consumption (max) | 895.7 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 48 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Heat dissipation | 198.46 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 310 mm (12.09 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 4680 g (10.32 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
