Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 14 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Compatible memory cards | SD |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | |
| IGMP entries | 1000 |
| Switching capacity | 34 Gbit/s |
| MAC address table | 32000 entries |
| Multicast support | |
| MAC address table (multicast) | 1000 entries |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) |
| Rack mounting | |
| Stackable |
| Mean time between failures (MTBF) | 553140 h |
| Power supply included |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Width | 269 mm (10.49 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2990 g (6.59 lbs) |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
