Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 48 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Link aggregation | |
| Port mirroring | |
| Spanning tree protocol | |
| Broadcast storm control | |
| Flow control support | |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Forwarding rate | 155 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Latency (1 Gbps) | 1 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP snooping |
| BPDU filtering/protection | |
| IGMP snooping | |
| Authentication | Guest VLAN, MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Certification | C, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Auto-negotiation | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Power consumption (typical) | 457.46 W |
| Power consumption (max) | 466.47 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 370 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Heat dissipation | 177.14268 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 410 mm (15.99 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 5500 g (12.13 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
