Back to Top
| Form factor | Desktop |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, ITX, Micro ATX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Volume | 49.73 L |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 170 mm |
| Maximum graphics card length | 410 mm |
| Maximum PSU length | 210 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 3x 140 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Fan speed | 650 - 1800 RPM |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360,420 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Width | 230 mm (8.97 ") |
| Depth | 474 mm (18.49 ") |
| Height | 481 mm (18.76 ") |
| Weight | 7900 g (17.42 lbs) |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 547 mm |
| Package height | 554 mm |
| Package weight | 9400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
