MasterBox NR400 USB 3.0 Steel/Plastic/Tempered glass, Black:
The entire front panel is constructed of a single layer of tiny mesh. This provides for optimum airflow while also keeping dust out.
The side panel of tempered glass is fully flush with the chassis.
A total of four 2.5" and three 3.5" drives can be mounted without the use of a tool.
Cooler Master MasterBox NR400 storage can be placed atop the PSU shroud, under the motherboard tray, or in the HDD cage, making it extremely flexible.
The HDD cage can be (re) moved. The cage can be moved forward to allow for a longer PSU, backwards to allow for more radiator space, or removed entirely if HDD storage is not required.
The single 4-pole headset jack can be used for both sound and a microphone, so you don't need two separate jacks.
| Form factor | Mini-Tower |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel, Tempered glass |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Supported motherboard form factors | Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Side window | |
| Suitable for | Gaming |
| Tempered glass panel(s) | |
| Anti-dust filter | |
| Maximum CPU cooler height | 166 mm |
| Maximum graphics card length | 346 mm |
| Maximum PSU length | 325 mm |
| Power supply included | |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX, PS2 |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum front fans | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 1 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5,5.25 " |
| Reset button | |
| Cable management | |
| On/off button |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 411 mm (16.03 ") |
| Height | 411 mm (16.03 ") |
| Weight | 5720 g (12.61 lbs) |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 480 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 6750 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
