NR200 combines all the features found on high performance ATX chassis into just half the space.
With an 18-liter case designed for maximum component compatibility, ease of use, and thermal efficiency, every feature is thoughtfully placed.
The open ventilation and multiple fan mounts ensure that airflow gets where it is needed, while generous clearances for watercooling and aircooling enable the fitment of coolers that can utilize all the airflow.
Since long, triple-slot graphics cards are well-suited for small form factors, there is no need to sacrifice GPU power.
Frame and chassis are wrapped in a sleek steel chassis that blends well with any desk surface.
Cooler Master NR200 houses a total of 7 fans, allowing it to be configured for any cooling configuration.
With the aid of five ventilation panels, air can flow without restriction.
Two Sickleflow fans are included: one 92mm and one 120mm.
Even the hottest running hardware won't be held back by the compact structure, which can house CPU coolers up to 155mm in height and radiators up to 280mm in length.
The triple-slot GPUs can be fitted with a maximum length of 330mm and width of 156mm, allowing high-end graphics cards to be installed.
With the PCI slots in the rear ventilation, the graphics card can be mounted vertically to better showcase its graphics (PCI riser cable sold separately).
All external panels and top mounted fans are secured with pins to facilitate ease of removal, ensuring that the internals are easily accessible without tools.
All panels and frame parts of the NR200 can be dismantled.
Various screws are used to affix the frame parts, ensuring easy disassembly and access from all angles within the chassis.
The chassis is made from thick, powder-coated steel that ensures that it will remain durable even in harsh traveling conditions.
Within a compact enclosure, two liquid cooling pumps and bottom and side radiator mounting locations enable powerful custom water-cooled builds.
Compatible with Mini-ITX and Mini-DTX motherboards and can be front-mounted for extra clearance. Maximum dimensions are 244 x 226 mm.
| Form factor | Small Form Factor (SFF) |
| Type | PC |
| Material | Mesh, Plastic, Steel |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | Mini-DTX, Mini-ITX |
| Product colour | Grey, White |
| Side window | |
| Volume | 18.25 L |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 3 |
| Maximum CPU cooler height | 155 mm |
| Maximum graphics card length | 330 mm |
| Maximum PSU length | 130 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | SFX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Maximum side fans | 2 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 92 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 92 mm |
| Top fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum bottom fans | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Fan speed | 650 - 2300 RPM |
| Bottom radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| HDD/SSD combo cage |
| Width | 376 mm (14.66 ") |
| Depth | 185 mm (7.22 ") |
| Height | 292 mm (11.39 ") |
| Weight | 4600 g (10.14 lbs) |
| Package weight | 5300 g |
| Master carton width | 252 mm |
| Master carton length | 348 mm |
| Master carton height | 435 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
