Back to Top
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Glass, Plastic, Steel |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, Micro ATX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Power supply included |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Bottom fans installed | 3x 120 mm |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Side radiator sizes supported | 120,140,240,280 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Pulse-width modulation (PWM) support |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Width | 285 mm (11.12 ") |
| Depth | 469 mm (18.29 ") |
| Height | 400 mm (15.6 ") |
| Weight | 7600 g (16.76 lbs) |
| Package weight | 9200 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.