Back to Top
| Output power capacity | 685 VA |
| Output power | 390 W |
| Input operation voltage (min) | 90 V |
| Input operation voltage (max) | 140 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 1030 J |
| Output voltage regulation | 5 % |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 11 min |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Form factor | Compact |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 4 ms |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 57/63 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| RoHS compliance | |
| Safety | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class B |
| Width | 11 mm (0.43 ") |
| Depth | 3.5 mm (0.14 ") |
| Height | 6.8 mm (0.27 ") |
| Weight | 5300 g (11.68 lbs) |
| Cables included | Input power cable |
| RB1270B |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
