Back to Top
| Output power capacity | 900 VA |
| Output power | 500 W |
| Input operation voltage (min) | 96 V |
| Input operation voltage (max) | 140 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.5 m |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB port type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Socket circuit breaker |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 7.5 min |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 7.2 Ah |
| Form factor | Compact |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Transfer time (Line Mode to Battery Mode) | 8 ms |
| Surge protection | |
| Power protection features | Overload |
| Waveform | Pseudo sine |
| LED indicators | Power |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 47/63 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance | |
| Safety | UL1778, cUL, FCC DOC B, CEC |
| Energy Star certified |
| Width | 309 mm (12.05 ") |
| Depth | 177 mm (6.9 ") |
| Height | 78 mm (3.04 ") |
| Weight | 3492 g (7.7 lbs) |
| Cables included | USB cable |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
