Back to Top
| Output power capacity | 685 VA |
| Output power | 390 W |
| Surge energy rating | 890 J |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Replacement battery cartridge | BB - BP8-12 |
| Form factor | Compact |
| UPS topology | Line-interactive |
| Response time | 4 ms |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778, cUL, FCC DOC Class B |
| Input connection type | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 279.4 x 89 x 165 mm |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 95 °F |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 11 x 3.5 x 6.5 " |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
