Back to Top
| Output power capacity | 750 VA |
| Output power | 450 W |
| Input operation voltage (min) | 90 V |
| Input operation voltage (max) | 148 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.5 m |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 3 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Typical backup time at half load | 7.6 min |
| Typical backup time at full load | 2.5 min |
| Form factor | Compact |
| Product colour | Black |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Power protection features | Overload |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 2000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance | |
| Safety | UL1778 4th, cUL 107.3-05, FCC/DoC Class B |
| Energy Star certified |
| Width | 309.8 mm (12.08 ") |
| Depth | 88.8 mm (3.46 ") |
| Height | 177.7 mm (6.93 ") |
| Weight | 5624 g (12.4 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
