Back to Top
| Output power capacity | 5000 VA |
| Output power | 4000 W |
| Surge energy rating | 2430 J |
| Emergency Power Off (EPO) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | BB Battery - HR9-12 |
| Rack capacity | 5U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-interactive |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | FCC, UL 1778, CSA C22.2 No. 107.3-05, ROHS |
| Weight | 100700 g (222.01 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 431.8 x 622.3 x 222.25 mm |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
| Management platform | Self Test, Auto-Charge, Auto-Restart |
| Compatible operating systems | Windows 2000, 2003, XP, Vista, 7 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
