Back to Top
| Surge energy rating | 3600 J |
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Cable length | 4.57 m |
| Product colour | Black |
| Handheld remote control | |
| Rack mounting | |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 50 dB |
| On/off switch |
| Weight (imperial) | 4.03 lbs |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | UL1363 UL1449, CSA C22.2 |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
| Height (imperial) | 17.5 " |
| Width (imperial) | 1.75 " |
| Input connections | NEMA 5-15P |
| Depth (imperial) | 2.25 " |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
