Back to Top
| Surge energy rating | 1050 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1800 W |
| Cable length | 4.6 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | White |
| Material | Metal |
| On/off switch | |
| Response time | 0.000001 ms |
| Cable colour | Grey |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
| Package weight | 1587 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 64 x 38 x 349 mm |
| Package width | 381 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package height | 57 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.