Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber cable diameters supported | 62.5, 50, 9/10 µm |
| Wavelength | 1300 nm |
| Hot-swap | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Compatible products | ME-3400-24TS-A, WS-X4013+10GE, WS-SUP720, WS-X6724-SFP, WS-X6748-SFP, ME-C6524GS-8S, ME-C6524GT-8S |
| Width | 8.4 mm (0.33 ") |
| Depth | 56.4 mm (2.2 ") |
| Height | 13.5 mm (0.53 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.