Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, QR Code |
| Wavelength | 650 nm |
| Motion tolerance (cm/s) | 88.9 |
| Tilt reading angle | 0 - 360 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Protection features | Shock resistant |
| Product colour | White |
| RoHS compliance | |
| Certification | IEC 60825 Class 2 |
| Built-in display | |
| Image formats supported | TIFF, BMP, JPEG |
| Power source type | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption | 300 mA |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 68 mm (2.65 ") |
| Depth | 109 mm (4.25 ") |
| Height | 166 mm (6.47 ") |
| Weight | 161 g (0.35 lbs) |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.