Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Scanner type | 2D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, QR Code, MaxiCode, Micro QR Code |
| Tilt reading angle | -180 - 180 u00b0 |
| Pitch reading angle | -60 - 60 u00b0 |
| Yaw reading angle | -60 - 60 u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 120000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Type | Fixed bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Protection features | Drop resistant, Vibration proof |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Buzzer |
| Power source type | USB |
| Input voltage | 5 V |
| Width | 28 mm (1.09 ") |
| Depth | 48 mm (1.87 ") |
| Height | 55 mm (2.15 ") |
| Weight | 52 g (0.11 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.