Back to Top
| Optical sensor resolution | 5000000 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, JAN, MSI |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Codablock, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Read rate (max) | 30 reads/s |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Interface | Bluetooth + USB |
| Cable length | 1.5 m |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Product colour | Black |
| Certification | EMC: FCC - Part15B, Part15C, CE - EN 301489-1-1, EN 300328, EN 60950-1, IEC62471 |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of reads per charge | 7600 |
| Power consumption | 330 mA |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 42.5 mm (1.66 ") |
| Depth | 102 mm (3.98 ") |
| Height | 21.5 mm (0.84 ") |
| Weight | 70 g (0.15 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.