Back to Top
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Dot Code A, Han Xin, MaxiCode, QR Code |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth, RS-232, USB |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3250 mAh |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 107 mm (4.17 ") |
| Depth | 68 mm (2.65 ") |
| Height | 159 mm (6.2 ") |
| Weight | 206.5 g (0.46 lbs) |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.