Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 640 x 480 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, Interleaved 2 of 5, Plessey, U.P.C. |
| Wavelength | 645 nm |
| Motion tolerance (cm/s) | 13 |
| Tilt reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Interface | Bluetooth + USB |
| USB version | 2.0 |
| Bluetooth version | 4.0 BLE |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| Built-in display |
| Power source type | Battery, DC |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery capacity | 2400 mAh |
| Battery life | 84 h |
| Input voltage | 4.5 - 5.5 V |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 66 mm (2.57 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Height | 175 mm (6.83 ") |
| Weight | 214 g (0.47 lbs) |
| Charging base |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.