Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 864 x 544 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, JAN, PDF417, PLANET, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, QR Code |
| Sensor type | LED |
| Working distance | 850 mm |
| Tilt reading angle | 0 - 360 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -40 - 40 \u00b0 |
| Yaw reading angle | -40 - 40 \u00b0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | USB |
| Cable length | 2 m |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Protection features | Bump resistant |
| Product colour | Black, Yellow |
| Power source type | AC |
| Input voltage | 10 V |
| Power consumption | 335 mA |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 212 mm (8.27 ") |
| Depth | 74 mm (2.89 ") |
| Height | 110 mm (4.29 ") |
| Weight | 330 g (0.73 lbs) |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.